Make your own free website on Tripod.com

avonsym.gif (2525 bytes)The End Result Co.

   2000 INDIANA HIGH SCHOOL STATE FINALS - BOYS 11-4-00 at IU Bloomington

  PLACE TmPl NO.   NAME                    SCHOOL                            CLASS TIME    PACE
  ===== ==== ===== ======================= ================================= ===== ======= =====
      1        104 Aaron Fisher            FRANKLIN CENTRAL                  SR      15:12  4:55
      2        265 Michael Hashel          WINAMAC                           JR      15:24  4:59
      3    1    81 Kaleb Vanort            DEKALB                            JR      15:41  5:04
      4    2    24 David Welch             BLOOMINGTON NORTH                 SR      15:44  5:05
      5    3    45 Charlie Koeppen         CARMEL                            SR      15:44  5:05
      6    4    73 Steve Vrska             CHESTERTON                        JR      15:49  5:06
      7    5   150 Eric Redman             NORTH CENTRAL(INDPLS)             SR      15:49  5:07
      8         27 Bret Grover             BLUFFTON                          SR      15:50  5:07
      9    6   124 Nich Kruse              LAKE CENTRAL                      JR      15:52  5:07
     10         28 Robert Smitson          BREBEUF JESUIT                    SR      15:52  5:07
     11    7   231 Joe Dillabaugh          VALPARAISO                        SR      15:52  5:08
     12        226 Nathan Gephart          TRITON                            JR      15:54  5:08
     13    8   244 Aaron Harding           WARREN CENTRAL                    SR      15:55  5:08
     14    9   232 Eric Fleming            VALPARAISO                        JR      15:56  5:09
     15        266 Chase Christy           ZIONSVILLE                        SR      15:59  5:10
     16        225 Benjamin Allen          SOUTH BEND RILEY                  JR      16:00  5:10
     17   10    84 Josh Wolfe              DEKALB                            SO      16:00  5:10
     18   11   237 Jeff Kent               VALPARAISO                        SO      16:01  5:10
     19        194 Travis Moyer            MISHAWAKA MARIAN                  SR      16:02  5:11
     20        117 Seth Aydt               GIBSON SOUTHERN                   SR      16:04  5:11
     21   12   109 Jeff Powers             FRANKLIN COMMUNITY                JR      16:05  5:12
     22   13   253 Rob Chalfant            WAWASEE                           SR      16:06  5:12
     23         74 Cody Brown              CENTRAL NOBLE                     JR      16:08  5:13
     24        227 Sean Threewits          UNION CITY                        JR      16:08  5:13
     25         90 Thomas Wolfe            FAIRFIELD                         SR      16:10  5:13
     26   14   201 Jason Beisel            PENN                              SR      16:11  5:14
     27   15   133 Nef Araia               LAWRENCE NORTH                    SO      16:12  5:14
     28        119 Robert Duncan           JENNINGS COUNTY                   SR      16:13  5:14
     29   16    16 Silas Canary            BLOOMINGTON NORTH                 SR      16:14  5:14
     30   17   115 Ryan Warrenburg         FRANKLIN COMMUNITY                JR      16:14  5:15
     31   18   259 Paul Perales            WAWASEE                           SO      16:17  5:15
     32   19   221 Micheal Taylor          PORTAGE                           SR      16:18  5:16
     33   20   135 Tony Freije             LAWRENCE NORTH                    JR      16:19  5:16
     34        199 Matthew Schenk          RENSSELAER                        SR      16:19  5:16
     35   21   234 Ryan Hopper             VALPARAISO                        SR      16:23  5:17
     36         75 Craig Dismore           COLUMBUS NORTH                    SR      16:23  5:17
     37   22   177 Justin Scherb           NORTHVIEW                         FR      16:23  5:17
     38        193 Travis Watson           MISHAWAKA                         SO      16:23  5:18
     39   23   110 Colin Riessen           FRANKLIN COMMUNITY                JR      16:24  5:18
     40         25 Jesse Davis             BLOOMINGTON SOUTH                 SR      16:24  5:18
     41   24   143 Jeff Vyain              LAWRENCE NORTH                    JR      16:25  5:18
     42   25    44 Joe Hinson              CARMEL                            SR      16:26  5:18
     43   26    49 Sammy Shaw              CARMEL                            JR      16:26  5:18
     44        196 Wesley Seacat           NEW ALBANY                        SO      16:29  5:19
     45   27    47 Jim Pancoast            CARMEL                            SO      16:30  5:20
     46         26 Chris Brown             BLUFFTON                          JR      16:30  5:20
     47   28    36 Jeremy Minarik          BROWN COUNTY                      SR      16:31  5:20
     48        118 Ian Wilson              HOMESTEAD                         SR      16:31  5:20
     49        267 Daniel Houchens         ZIONSVILLE                        SO      16:31  5:20
     50   29   262 Ryan Stichter           WAWASEE                           SO      16:32  5:20
     51   30    46 Kevin Lister            CARMEL                            SR      16:32  5:20
     52         85 Dennis Tankersley       EASTERN (PEKIN)                   SR      16:32  5:20
     53   31   230 Matt Costakis           VALPARAISO                        JR      16:33  5:21
     54         89 David Martin            EVANSVILLE REITZ                  SR      16:33  5:21
     55   32   211 Kyle Rzepka             PENN                              SR      16:34  5:21
     56   33   140 Craig Little            LAWRENCE NORTH                    SR      16:34  5:21
     57   34   189 Adam Truex              NORWELL                           JR      16:34  5:21
     58         86 Matthew Cummins         ELKART MEMORIAL                   SO      16:34  5:21
     59        198 Stephan Cohen           NORTH NEWTON                      SO      16:35  5:21
     60   35   132 Casey Abston            LAWRENCE NORTH                    JR      16:35  5:21
     61   36    80 Mark Stahl              DEKALB                            FR      16:35  5:21
     62        192 Marcus Aguilar          MARTINSVILLE                      JR      16:36  5:22
     63   37   122 Andrew Crague           LAKE CENTRAL                      JR      16:37  5:22
     64        197 Michial Jacob           NORYH CENTRAL(SULLIVAN)           JR      16:38  5:22
     65   38   100 Brandon Reichert        FW NORTHROP                       SR      16:39  5:23
     66   39     1 Geoffrey Bush           BEDFORD NORTH LAWRENCE            SO      16:41  5:23
     67   40   243 Tyron Green             WARREN CENTRAL                    JR      16:41  5:23
     68   41   223 Michael Zonder          PORTAGE                           SR      16:41  5:23
     69         91 Scott Borchelt          FT WAYNE CONCORDIA                SR      16:42  5:24
     70   42   178 Bryce Smith             NORTHVIEW                         SO      16:42  5:24
     71   43   116 Brad Wheeler            FRANKLIN COMMUNITY                FR      16:42  5:24
     72   44    42 Josh Edgerton           CARMEL                            JR      16:42  5:24
     73   45   134 Bill Coale              LAWRENCE NORTH                    SR      16:43  5:24
     74        195 Jeff Faulk              MONROVIA                          SR      16:43  5:24
     75   46    31 Danny Fisher            BROWN COUNTY                      SR      16:44  5:24
     76   47   141 Kris Mcaloon            LAWRENCE NORTH                    SR      16:46  5:25
     77   48   130 Steve Schilling         LAKE CENTRAL                      SR      16:46  5:25
     78   49   160 Ryan Nord               NORTHRIDGE                        JR      16:46  5:25
     79         88 Doug Blackburn          EVANSVILLE NORTH                  JR      16:47  5:25
     80   50    65 Mike Darnell            CHESTERTON                        JR      16:48  5:25
     81   51    29 Sean Bowman             BROWN COUNTY                      SO      16:49  5:26
     82   52   107 Brandon Griffin         FRANKLIN COMMUNITY                SO      16:49  5:26
     83   53   241 Brandon Cole            WARREN CENTRAL                    SO      16:49  5:26
     84         12 Josh Quintana           BELLMONT                          SR      16:50  5:26
     85   54   252 Jason Smith             WARREN CENTRAL                    SR      16:50  5:26
     86   55   151 Vince Riedy             NORTH CENTRAL(INDPLS)             SR      16:50  5:26
     87   56   215 Tom Erickson            PORTAGE                           SR      16:50  5:26
     88   57   127 Brandon Pukoszek        LAKE CENTRAL                      SR      16:51  5:26
     89   58    11 Michael Sargent         BEDFORD NORTH LAWRENCE            SR      16:51  5:27
     90   59   206 Bruce Faltynski         PENN                              SR      16:52  5:27
     91   60   250 Shawn Moore             WARREN CENTRAL                    JR      16:52  5:27
     92   61   167 Kevin Yoder             NORTHRIDGE                        SR      16:53  5:27
     93   62    94 Christopher Leeuw       FW NORTHROP                       SR      16:54  5:27
     94        224 Jordan Fife             SEYMOUR                           JR      16:54  5:27
     95        191 Andy Parmerlee          MARTINSVILLE                      JR      16:54  5:28
     96   63   154 Peter Witteveld         NORTH CENTRAL(INDPLS)             SR      16:55  5:28
     97   64    30 Chris Curtin            BROWN COUNTY                      SO      16:56  5:28
     98   65     4 Michael Lagrange        BEDFORD NORTH LAWRENCE            SR      16:57  5:28
     99   66   210 Corey Rzepka            PENN                              SR      16:58  5:29
    100   67   169 Ben Chastain            NORTHVIEW                         SR      16:59  5:29
    101   68    50 Wayne Stephenson        CARMEL                            SR      17:00  5:29
    102   69    62 Aaron Ardner            CHESTERTON                        SR      17:01  5:30
    103   70    34 Aravon Mccalla          BROWN COUNTY                      JR      17:04  5:31
    104   71   187 Michael Mosier          NORWELL                           SR      17:05  5:31
    105         87 Matthew Barker          HARRISON                          JR      17:06  5:31
    106   72   149 Cassidy Mcgowen         NORTH CENTRAL(INDPLS)             SR      17:07  5:32
    107   73    21 Garrett Page            BLOOMINGTON NORTH                 SR      17:08  5:32
    108   74   103 Christopher Zepeda      FW NORTHROP                       SR      17:08  5:32
    109   75    57 Jason Lamar             CASTLE                            SR      17:09  5:32
    110   76    98 Brennon Plotner         FW NORTHROP                       FR      17:09  5:32
    111   77   235 Andrew Jeha             VALPARAISO                        SO      17:10  5:32
    112   78    58 Brent Martin            CASTLE                            JR      17:11  5:33
    113   79     9 Joshua Porter           BEDFORD NORTH LAWRENCE            JR      17:12  5:33
    114   80   202 Josh Beisel             PENN                              SR      17:12  5:33
    115   81    56 Lewis Kivett            CASTLE                            SR      17:13  5:33
    116   82   205 Brian Failing           PENN                              JR      17:14  5:34
    117   83   183 Peter Hogg              NORWELL                           SR      17:15  5:34
    118   84   158 Luke Fisher             NORTHRIDGE                        JR      17:15  5:34
    119   85   248 Josh Lantz              WARREN CENTRAL                    SR      17:15  5:34
    120   86    33 Jeff Gott               BROWN COUNTY                      JR      17:16  5:35
    121   87    95 Ardimus Litzenberg      FW NORTHROP                       SR      17:18  5:35
    122   88   156 Jerad Craig             NORTHRIDGE                        SO      17:19  5:35
    123   89    18 Justin Hayes            BLOOMINGTON NORTH                 JR      17:19  5:36
    124   90   255 Curtis Farrell          WAWASEE                           JR      17:20  5:36
    125   91   236 Kyle Jones              VALPARAISO                        JR      17:20  5:36
    126   92    70 Jon Pol                 CHESTERTON                        FR      17:21  5:36
    127   93    13 David Aamidor           BLOOMINGTON NORTH                 JR      17:21  5:36
    128   94   216 Craig Foster            PORTAGE                           JR      17:22  5:36
    129   95    37 Luke Smith              BROWN COUNTY                      SR      17:22  5:36
    130   96   147 Bernard Durham          NORTH CENTRAL(INDPLS)             SR      17:23  5:37
    131   97   212 Rob Charbonneau         PORTAGE                           SR      17:24  5:37
    132   98   121 Chris Colella           LAKE CENTRAL                      JR      17:26  5:38
    133   99    10 James Reeves            BEDFORD NORTH LAWRENCE            JR      17:27  5:38
    134  100   219 Adam Ritter             PORTAGE                           JR      17:27  5:38
    135  101   131 Austin Torres           LAKE CENTRAL                      SO      17:28  5:39
    136  102   251 Derek Nickleson         WARREN CENTRAL                    SR      17:30  5:39
    137  103    59 Adam Mccuiston          CASTLE                            SR      17:31  5:39
    138  104    22 Steve Reed              BLOOMINGTON NORTH                 SO      17:31  5:39
    139  105   102 Christopher Welch       FW NORTHROP                       SR      17:32  5:40
    140  106   129 Brett Schloer           LAKE CENTRAL                      SO      17:33  5:40
    141  107    83 Maury Winkler           DEKALB                            JR      17:33  5:40
    142  108   101 Michael Ridenour        FW NORTHROP                       SO      17:34  5:40
    143  109   157 Nick Ewing              NORTHRIDGE                        SO      17:34  5:40
    144  110   185 Victor Mchenry          NORWELL                           SO      17:35  5:41
    145  111   112 John Shepard            FRANKLIN COMMUNITY                SO      17:38  5:42
    146  112   175 Bobby Humphrey          NORTHVIEW                         SR      17:39  5:42
    147  113   218 Alex Mulvihill          PORTAGE                           JR      17:40  5:42
    148  114   171 Joshua Deal             NORTHVIEW                         JR      17:41  5:43
    149  115    67 Dan Keller              CHESTERTON                        SO      17:46  5:44
    150  116   161 David Sabo              NORTHRIDGE                        FR      17:48  5:45
    151  117   181 Nathan Folks            NORWELL                           JR      17:49  5:45
    152  118   153 Chris Taylor            NORTH CENTRAL(INDPLS)             SO      17:49  5:45
    153  119    17 Steve Fry               BLOOMINGTON NORTH                 JR      17:49  5:45
    154  120     8 Matthew Pace            BEDFORD NORTH LAWRENCE            SO      17:50  5:46
    155  121   146 Ben Bradley             NORTH CENTRAL(INDPLS)             SO      17:52  5:46
    156  122   164 Ryan Toth               NORTHRIDGE                        SR      17:53  5:46
    157  123    78 Justin Scheumann        DEKALB                            SR      17:54  5:47
    158  124    61 Nicholas Wagner         CASTLE                            JR      17:55  5:47
    159  125   207 Tony Gish               PENN                              JR      17:59  5:48
    160  126   254 Matt Dunihan            WAWASEE                           FR      18:03  5:50
    161  127   106 Galen Dekemper          FRANKLIN COMMUNITY                FR      18:06  5:51
    162  128   176 Doran Lee               NORTHVIEW                         JR      18:10  5:52
    163  129     6 Geoffrey Mart           BEDFORD NORTH LAWRENCE            FR      18:11  5:52
    164  130   174 Clay Huffman            NORTHVIEW                         JR      18:17  5:54
    165  131   257 Simon Herrandez         WAWASEE                           SO      18:18  5:54
    166  132   256 Eric Gingerich          WAWASEE                           SO      18:18  5:55
    167  133    64 Matt Campbell           CHESTERTON                        FR      18:18  5:55
    168  134    71 Doug Sindelar           CHESTERTON                        JR      18:19  5:55
    169  135   190 Nathan Truex            NORWELL                           FR      18:20  5:55
    170  136   182 Cody Griner             NORWELL                           JR      18:22  5:56
    171  137    53 Joseph Barniak          CASTLE                            JR      18:31  5:59
    172  138    60 Jeff Scarafia           CASTLE                            FR      18:32  5:59
    173  139    76 Erik Boswell            DEKALB                            SO      18:37  6:01
    174  140    77 Ryan Johnson            DEKALB                            SR      22:34  7:17

Back
A web product of   Rob Copeland
Saturday, November 04, 2000